Çocukla Psikolojik Danışma (Kitap Bölümü)

Duygu Ekici & Önder Baltacı

Psikolojik danışmada eğitim ve öğretim süreci genellikle yetişkin danışanlara odaklansa da, çoğu psikolojik danışman kariyer sürecinin bir noktasında çocuk danışanlarla karşılaşacaktır. Çocukla psikolojik danışma da “oyun terapisi” alanında gelişen literatür, aslında psikolojik danışmanların çocukların psikolojik danışma ihtiyaçlarını nasıl karşılayacaklarının yollarını aradıklarını göstermektedir (1).

Çocukluk günümüzde yoğun deneyimlerin yaşandığı bir dönemdir. Hızlı büyüme ve yeni öğrenmelerin yanı sıra neşe, üzüntü, heyecan ve korku dolu dönemlerdir. Ayrıca belirli olayların ve kişilerin çocukların yaşamlarını büyük ölçüde etkilediği zamanlardır. Profesyonel anlamda çocuklarla görüşme yapabilmek için, onların yaşadıkları deneyimler takdir edilmeli, aileleri ile ilişkilerini tanıyarak içinde yaşadıkları dünyayı anlamak için zaman ayrılmalıdır (2).

Bir yetişkin kendi isteğiyle psikolojik danışmana başvurabilirken, bu çocuklar için geçerli değildir. Çocuklar genellikle ebeveynleri tarafından getirilir (2).İlk görüşmeden itibaren ebeveynler ile güven ilişkisinin kurulması, psikolojik danışma yaklaşımınızın her zaman çocuğun yararı için olacağının vurgulanması ve desteğinizin hem çocuk hem de ebeveynler için aynı anda olacağının gösterilmesi önemlidir. Bu noktada psikolojik danışman “Tüm ilişkiler zaman zaman zor ve stresli olabilir. Benimişim [çocuğun adı] için en iyi olanı yapma hedefiyle sizleri anlamak ve desteklemek.” Şeklinde bir söylemde bulunarak ilişkinin başlamasına yardımcı olunabilir (3).

Çocukla, kendini tanıtma sürecini içeren, çocuğa yanıt vermesi için zaman tanıyan ve yavaş yavaş etkileşimin bağlamını oluşturmaya doğru ilerleyen ayrı bir etkileşimin olması tavsiye edilir. Çocuğun duygularını kabul etmek ve çocuğun bakış açısını anlamaya yönelik ilgiyi iletmek, çocuğa herhangi bir zorlama da bulunmadan duyulacağı ve endişelerinin giderileceği konusunda güven vermek açısından çok önemlidir (4).

Devamını Oku

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.