Deprem sonrası çocuk ruh sağlığı için öneriler

Deprem sonrası çocukların ruh sağlığı korumak ve travmatik etkileri azaltmak için bazı öneriler:

⚠️En öncelikli olarak beslenme, barınma ve uyku düzenleri sağlanmalıdır, ilk günlerde özellikte güvende hissedeceği ortamlarda ve kişilerin yanında olmalıdırlar. Bunun yanında aşağıdaki önerileri uyulabilir.

?Duygusal destek sağlayın: Çocuklar, deprem gibi travmatik bir olaydan sonra kendilerini güvende ve rahat hissetmeye ihtiyaç duyarlar. Endişelerini dinleyin ve sorularına doğru ve basit bir şekilde cevap verin.
?Rutini koruyun: Düzenli yemekler ve yatma saatleri gibi normal bir rutine bağlı kalmak, çocuklar için bir istikrar ve güvenlik duygusu sağlamaya yardımcı olabilir.
?Fiziksel aktiviteyi teşvik edin: Fiziksel aktivite, gerginliğin ve stresin atılmasına yardımcı olabilir, bu nedenle çocukları oyun oynamaya veya spor yapmaya teşvik edin.
?Haberlere ve sosyal medyaya maruz kalmayı sınırlayın: Çocuklar, afet haberlerinin içeriğinden bunalabilirler, bu nedenle, maruz kalmalarını sınırlamak önemlidir.
?Kendilerini ifade edebilmeleri için fırsatlar sunun: Çocukları duygularını sanat, oyun veya yazı yoluyla ifade etmeye teşvik edin. Bu, duygularını işlemelerine ve bir kontrol duygusu kazanmalarına yardımcı olabilir.
?Çocuklara güven verin: Çocuklara güvende olduklarını ve duygularıyla başa çıkmalarına yardımcı olacak desteğin mevcut olduğunu bildirin.
?Gerekirse profesyonel yardım alın: Bir çocuk sürekli korku, endişe veya depresyon gibi ciddi sıkıntı belirtileri gösteriyorsa, yakın zamanda deprem bölgelerinde kurulacak olan psiko-sosyal destek merkezlerinden veya bölgenizdeki rehberlik araştırma merkezlerinden yardım alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.